تئوری پنجره ی شکسته و کاربرد روانشناختی آن

تئوری پنجره شکسته و کاربرد روانشناختی آنتئوری پنجره شکسته یک تئوری معروف در حوزه جرم شناسی است. این تئوری می گوید: فرض کنید تعداد اندکی از پنجره های یک ساختمان شکسته باشد ، اگر این پنجره ها برای مدت طولانی درست نشوند، خرابکاران میل بیشتری برای شکستن سایر پنجره ها پیدا می کنند و تعداد بیشتری از آنها را می شکنند. اگر این وضع ادامه پیدا کند، پس از مدتی ساختمان کاملا متروکه خواهد شد و به تصرف خرابکاران درخواهد آمد.
یا تصور کنید اگر مقداری زباله روی پیاده رو ریخته باشد ، مدتی بعد کیسه های زباله بزرگتر در آنجا قرار خواهد گرفت و در نهایت پیاده رو به محل انباشت زباله تبدیل خواهد شد.
راه حل تئوری پنجره شکسته چه بود ؟ راه حل بیان می کند هرگاه خراب کاران پنجره ای را شکستند به سرعت شیشه شکسته را تعوض کنید و اجازه ندهید شیشه شکسته باقی بماند. البته زمانی که تمام شیشه ها سالم است باید تلاش کنید مانع از شکستن شیشه ها توسط خراب کاران شوید و سریعا آنها را شناسایی و مجازات کنید اما تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهید پنجره ای شکسته باقی بماند.
– تئوری پنجره شکسته نه فقط در مدیریت شهری بلکه در مدیریت تمام سازمان های خصوصی و دولتی ، انتفاعی و غیرانتفاعی و حتی زندگی شخصی بسیار کارآمد است. اگر یک تکه کاغذ ناکارآمد روی میزتان نگه داری کنید ، کمتر از ۳ ماه دیگر میز شما به زباله دانی از کاغذ های ناکارآمد تبدیل می شود. اگر یک قسمت از خودروی شما دچار نقص می شود و آن را درست نمی کنید، کمتر از ۳ سال دیگر خودروی شما به یک اتومبیل اوراقی مبدل خواهد شد.

– در مدیریت یک سازمان هم شما همیشه باید از تئوری پنجره شکسته استفاده نمایید. اگر امروز در انبارتان دو کالا در جای خود قرار نگرفته اند، روزی خواهد رسید که این بی نظمی انبار شما را فلج نماید. اگر امروز بی دلیل ۱۰ هزارتومان از دخل مغازه یا شرکت خود برداشته اید روزی خواهد رسید که با کسری چند میلیونی مواجه شوید. اگر این روز ها ۱۰ دقیقه تاخیر دارید روزهایی در پیش است که سیستم شما کاملا بی نظم و از هم گسیخته خواهد شد. اگر حساب های مالی خود را به درستی ثبت و یادداشت نمی کنید ، روزهایی خواهد رسید که هیچ گونه مدیریت مالی بر کسب و کار خود نخواهید داشت.

طبق این تئوری هر آشفتگی و مورد نامطلوبی که ایجاد می شود باید در سریع ترین زمان ممکن به حالت اول بازگردد تا هم انرژی کمتری صرف تغییردادن آن شود و هم اینکه انگیزه ها برای تکرار و ایجاد مجدد آن مورد نامطلوب به حداقل برسد.
مواظب پنجره های شکسته ذهنتان باشید.کانال ذهن زیبا، کیانوش زهراکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست