حقوق مادر از نظر اسلام

اسلام حقوق مادر را بیش از حقوق پدر دانسته است. اگرچه باید به پدر و مادر- هر دو- احترام نهاد، ولی بر حق مادر تأکید بیشتری شده و برای او منزلت بالاتری در نظر گرفته شده است.

قرآن کریم برای ترغیب افراد به برقراری رابطه مطلوب با مادر، تلاشها و رنجهای مادران را این گونه بیان می کند:
وَ وَصَّینَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْناً عَلَی وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِی عَامَینِ… (لقمان: ۱۴)
انسان را درباره پدر و مادرش سفارش کردیم؛ مادرش او را با ناتوانی و رنج پیوسته حمل کرد و طی دو سال شیر داد.

پیامبر اکرم (ص) خدمت به مادر و یک شب انس با او و در خدمتش به سر بردن را از یک سال جهاد برتر دانسته است. مردی نزد آن حضرت آمد و عرض کرد: من جوانی با نشاط و نیرومند هستم و جهاد را دوست دارم، ولی مادری دارم که جهاد را دوست نمی دارد.

پیامبر (ص) فرمود:
بر گرد و نزد مادرت بمان. سوگند به خدایی که مرا به پیامبری برانگیخت یک شب در کنار مادر بودن برای تو از یک سال جهاد در راه خدا بهتر است.[۱]

امام رضا (ع) می فرماید:
بدان که حق مادر واجب ترین و لازم ترین حقوق است؛ زیرا مادر دشواری بارداری را بر خویش هموار می سازد، به گونه ای که هیچ کس غیر او چنین کاری را نمی کند. او با چشم و گوش و تمام وجودش و با خرسندی و شادمانی از فرزند پاسداری می کند. مادر با خشنودی گرسنه می ماند تا فرزند سیر شود، تشنگی می کشد تا او سیراب گردد، برهنه می ماند و فرزند را لباس می پوشاند و او را در سایه قرار می دهد و خود سوز آفتاب را تحمل می کند. بنابراین، باید پاسداشت و نیکی و نرمش با مادر به فراخور فداکاریهایش باشد؛ اگرچه شما توان آن را ندارید که کم ترین حقوق او را ادا کنید مگر به یاری خداوند.[۲]

نیکی و خدمت و برآوردن نیازهای مادر، اطاعت و فرمانبرداری از او، پرهیز از آزردن او اگرچه فقط با «اف» باشد، بال و پر گستردن در برابر او و فروتنی کردن، احترام کردن و گرامی داشتن مقام او به هر شیوه ممکن و تشکر و قدردانی از زحمات او برخی از وظایفی است که فرزندان باید در ادای حقوق مادران خود در نظر گیرند.

پی نوشت ها:
[۱] بحارالانوار، ج ۷۱، ص ۵۹
[۲] مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۸۱

منبع: حوزه نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست