چگونه مرد خود را به صحبت کردن تشویق کنیم؟

نویسنده: جواد وند نوروز

چرا مردها در خانه کمتر صحبت می کنند؟ این سئوالی است که خیلی از خانم ها در مراجعه به مرکز مشاوره من مطرح می کنند. آیا مردها کم صحبت می کنند پس چرا در خارج از خانه ها صحبت کننده های موفقی هستند ولی در منزل کمتر حرف می زنند؟
شاید یکی از دلیل های این مساله سئوال کردن بیش از حد زنان باشد. زنان معمولاً در مکالمات سئوالات بیشتری می پرسند. آنها سئوال کردن را راهی برای ادامه گفتگو می دانند. مردان کمتر دوست دارند سئوالات شخصی را مطرح کنند آنها فکر می کنند اگر همسرم قرار است چیزی به من بگوید، خواهد گفت. زنان نیز فکر می کنند اگر سئوال نکنند، شوهرشان فکر می کنند آنها بی تفاوت هستند. مردان سئوالات زیاد را نشان دهنده فضولی می دانند در حالی که زنان آن را بیان گر ارتباط قوی و صمیمی زوجین می دانند.
زنان موفق برای صحبت کردن همسرشان به موارد ذیل دقت می کنند:
۱-سعی داشته باشید زبان شریک زندگی خود را بهتر متوجه شوید. اگر متوجه می شوید که پندهای شما به همسرتان تنها باعث ناراحتی او می شود راه حل مناسب دیگری پیدا کنید.
۲-صحبت های همسرتان را قطع نکنید. هیچ گاه وسط حرف های همسرتان سخن نگویید، اگر از طرف یکی از زوجین هم چنین اتفاقی افتاد، سریع از این مساله تعبیر منفی نکنید و فرض را بر این بگذارید این روش صحبت کردن اوست یا اینکه اتفاقی بوده است.
۳-از مطرح کردن سوالات و پاسخ های نامناسب خودداری کنید. سئوالات خود را به شکلی ماهرانه بپرسید تا پاسخی درست دریافت دارید و از آن بهره ببرید. مطرح کردن پرسش هایی از موضوعات مناسب و جالب به مکالمه مفید و ادامه دار می انجامد.
۴- از شیوه های عاطفی استفاده کنید. زیاد سخت گیر نباشد. هر کسی حساسیتی دارد. توجه داشته باشید که هیچ زوجی به طور صد درصد مناسب با هم نیستند. شاید همین عدم تناسب صد درصد باعث جذب دو فرد به هم می شود. یاد بگیرید تفاوت های فردی یکدیگر را بپذیرید و از برخوردهای سخت و خشن خودداری کنید. توجه داشته باشید که تفاوت داشته باشید که تفاوت های شما ناشی از بی وفایی یا فقدان اعتماد و احترام متقابل نیست. تفاوت ها خود عامل تنش است و نه نشانه ای از ناپسند بودن.
۵-رازدار باشید. وقتی همسرتان مطلب یا صحبتی با شما در میان می گذارد، فوراً آن را به اطلاع مادر عزیز و خواهر گرامی تان نرسانید. خواهر گرامی شما نیز همسر مهربانی دارد که آن مطلب را به گوش او یا کسان دیگر خواهد رسانید. هنگامی که راز و صحبت مردتان را در میان می گذارید، دیر یا زود همسرتان متوجه خواهد شد و دیگر هیچ صحبت یا مطلبی را به شما نخواهد گفت.
۶-به نصیحت گویی نپردازید. یکی از علت های اصلی عدم صحبت کردن مردان در منزل نصیحت کردن زنان است. در خیلی از موارد وقتی مرد صحبت می کند، زن بلافاصله شروع به نصیحت گویی و پند و اندرز دادن می کند که این مساله باعث می شود دیگر تمایل نداشته باشد با شما صحبت کند.
۷- به هنگام گفت و گو با همسرتان ساکت و مبهوم نمانید. زنان صحبت کردن از طریق اشاره و حرکت دست و صورت یا با صدا و.. به همسر خود برسانید که نسبت به حرف هایش بی تفاوت نیستند. در این صورت همسرتان متوجه می شود که شما به حرف هایش گوش می دهید و برای شما مهم است.
۸- در گوش کردن فعال باشید. مردها دوست دارند موقع صحبت کردن زنشان به چشم هایشان نگاه کنند سعی کنید به چشمان آنها نگاه کنید.
منبع: نشریه راه کمال، شماره ۳۸
سایت راسخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست