۹رمز تربیت پسر موفق

نویسنده: دکتر سیاوش امیرشاهی

۱- دوست او باشید.
۲- فرصت عرضه ی بیشتری به او بدهید.
۳- او را مستقل بار بیاورید.
۴- از او یک قهرمان بسازید.
۵- کتاب های خوب بخوانید.
۶- دوستان خوبی برای خود برگزینید.
۷- از اشتباهات او چشم پوشی کنید.
۸- برای او وقت بگذارید.
۹- خود را جای او قرار دهید.
پسر شما دارایی شماست و مثل هر دارایی و موجودی دیگر اگر از آن «حفاظت نکرده و تشویق نکنید» بعید نیست که به بدهی تبدیل خواهد شد. به همین سادگی!
اینکه پسرتان ثروت شما باشد یا قرض و بدهی، ۷۰درصد آن به شما بستگی دارد. طبیعتاً ما قصد داریم تا در این مقاله راجع به این ۷۰ درصد حیاتی صحبت کنیم. مطالعات و بررسی های من در مورد ارتباط «پدر- پسر» مرا به این نتیجه رسانده است که شما باید خود را به جای پسرتان بگذارید هر روز و در هر زمانی! آیا تا به حال به خودتان شکایت کرده اید که چرا پسرتان شما را درک نمی کند دفعه ی بعد پسرتان را در این حال تصور کنید که به خودش می گوید: چرا پدر مرا نمی فهمد پس در این میان یک شکاف ارتباطی وجود دارد. ما نیز برآنیم در این باره صحبت کنیم که شما باید چطور بر روی آن پل بزنید و آن را مرتفع سازید.
و من برای بازگرداندن برق شادی به چشمهای پسرتان – که شما یک ربع قرن پیش این جرقه را در چشم های خودتان داشتید- قصد دارم چندین گام را به شما پیشنهاد کنم. لطفاً خود را به جای پسرتان بگذارید هم به خاطر خودتان و هم به خاطر او!
به پسرتان بگویید که هر وقت می خواهد و علی رغم هر اشتباهی که مرتکب شده است نزد شما بیاید، به او قول بدهید که قبل از هر گونه قضاوت راجع به کارهایش خود را به جای او گذاشته و تا حد نیاز و امکان به او کمک خواهید کرد.
ترس او را از بین ببرید
بکوشید ترس او را از بین ببرید؛ مستقیم یا غیرمستقیم به پسرتان اطمینان دهید که هرگاه دچار دردسر شده و یا تردیدی داشته باشد، شما حضور داشته و دستش را خواهید گرفت. باید به او اطمینان دهید که هیچگاه به شک و تردیدها و یا تفکرات بچه گانه اش نخواهید خندید و نه تنها در آن موقعیت تنهایش نخواهید گذاشت، بلکه به قوت بخشیدن به افکارش نیز کمک خواهید کرد.
او باید به یقین برسد که می تواند روی شما حساب کند و شما قادرید تمام ترس و هراس هایش را از بین ببرید.
بخواهید وقت اشتباه نزد شما بیاید
به پسرتان بگویید که هر وقت می خواهد و علی رغم هر اشتباهی که مرتکب شده است، نزد شما بیاید؛ به او قول دهید که قبل از هرگونه قضاوت راجع به کارهایش خود را به جای او گذاشته و تا حد نیاز و امکان به او کمک خواهید کرد. به او بگویید که او پسر شماست و هر اتفاقی بیفتد و تحت هر شرایطی باز هم پسرتان باقی خواهد ماند، خواه یک سرباز پیاده باشد و یا رئیس جمهور، خواه فقیرترین فرد روی زمین باشد و یا ثروتمندترین ثروتمندها. این عزت نفس و اعتماد برای زندگی در محیط اجتماعی و پیچیده روزمره ضروری و حیاتی ست.
شما قهرمان او و رؤیاهایش هستید
این نکته را همواره به خاطرداشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که خداوند بزرگترین و بهترین دستگاه ثبت و فیلمبرداری را در ذهن پسرتان کار گذاشته است. دستگاه ثبت و فیلمبرداری او تنها صدای شما را ضبط نمی کنند- به طور مثال: وقتی در پشت تلفن دروغ می گویید- بلکه حرکات چشم و بدن شما را نیز به ثبت می رساند. آن طور که شما با والدین خود، کارمندان، مشتریان و یا شرکایتان رفتار می کنید همه و همه ضبط و ثبت شده و بعداً برای شما به نمایش گذاشته خواهد شد!
منبع: نشریه راه کمال، شماره ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست