۹رمز تربيت پسر موفق

نويسنده: دکتر سياوش اميرشاهي

۱- دوست او باشيد.
۲- فرصت عرضه ي بيشتري به او بدهيد.
۳- او را مستقل بار بياوريد.
۴- از او يک قهرمان بسازيد.
۵- کتاب هاي خوب بخوانيد.
۶- دوستان خوبي براي خود برگزينيد.
۷- از اشتباهات او چشم پوشي کنيد.
۸- براي او وقت بگذاريد.
۹- خود را جاي او قرار دهيد.
پسر شما دارايي شماست و مثل هر دارايي و موجودي ديگر اگر از آن «حفاظت نکرده و تشويق نکنيد» بعيد نيست که به بدهي تبديل خواهد شد. به همين سادگي!
اينکه پسرتان ثروت شما باشد يا قرض و بدهي، ۷۰درصد آن به شما بستگي دارد. طبيعتاً ما قصد داريم تا در اين مقاله راجع به اين ۷۰ درصد حياتي صحبت کنيم. مطالعات و بررسي هاي من در مورد ارتباط «پدر- پسر» مرا به اين نتيجه رسانده است که شما بايد خود را به جاي پسرتان بگذاريد هر روز و در هر زماني! آيا تا به حال به خودتان شکايت کرده ايد که چرا پسرتان شما را درک نمي کند دفعه ي بعد پسرتان را در اين حال تصور کنيد که به خودش مي گويد: چرا پدر مرا نمي فهمد پس در اين ميان يک شکاف ارتباطي وجود دارد. ما نيز برآنيم در اين باره صحبت کنيم که شما بايد چطور بر روي آن پل بزنيد و آن را مرتفع سازيد.
و من براي بازگرداندن برق شادي به چشمهاي پسرتان – که شما يک ربع قرن پيش اين جرقه را در چشم هاي خودتان داشتيد- قصد دارم چندين گام را به شما پيشنهاد کنم. لطفاً خود را به جاي پسرتان بگذاريد هم به خاطر خودتان و هم به خاطر او!
به پسرتان بگوييد که هر وقت مي خواهد و علي رغم هر اشتباهي که مرتکب شده است نزد شما بيايد، به او قول بدهيد که قبل از هر گونه قضاوت راجع به کارهايش خود را به جاي او گذاشته و تا حد نياز و امکان به او کمک خواهيد کرد.
ترس او را از بين ببريد
بکوشيد ترس او را از بين ببريد؛ مستقيم يا غيرمستقيم به پسرتان اطمينان دهيد که هرگاه دچار دردسر شده و يا ترديدي داشته باشد، شما حضور داشته و دستش را خواهيد گرفت. بايد به او اطمينان دهيد که هيچگاه به شک و ترديدها و يا تفکرات بچه گانه اش نخواهيد خنديد و نه تنها در آن موقعيت تنهايش نخواهيد گذاشت، بلکه به قوت بخشيدن به افکارش نيز کمک خواهيد کرد.
او بايد به يقين برسد که مي تواند روي شما حساب کند و شما قادريد تمام ترس و هراس هايش را از بين ببريد.
بخواهيد وقت اشتباه نزد شما بيايد
به پسرتان بگوييد که هر وقت مي خواهد و علي رغم هر اشتباهي که مرتکب شده است، نزد شما بيايد؛ به او قول دهيد که قبل از هرگونه قضاوت راجع به کارهايش خود را به جاي او گذاشته و تا حد نياز و امکان به او کمک خواهيد کرد. به او بگوييد که او پسر شماست و هر اتفاقي بيفتد و تحت هر شرايطي باز هم پسرتان باقي خواهد ماند، خواه يک سرباز پياده باشد و يا رئيس جمهور، خواه فقيرترين فرد روي زمين باشد و يا ثروتمندترين ثروتمندها. اين عزت نفس و اعتماد براي زندگي در محيط اجتماعي و پيچيده روزمره ضروري و حياتي ست.
شما قهرمان او و رؤياهايش هستيد
اين نکته را همواره به خاطرداشته باشيد. همچنين به ياد داشته باشيد که خداوند بزرگترين و بهترين دستگاه ثبت و فيلمبرداري را در ذهن پسرتان کار گذاشته است. دستگاه ثبت و فيلمبرداري او تنها صداي شما را ضبط نمي کنند- به طور مثال: وقتي در پشت تلفن دروغ مي گوييد- بلکه حرکات چشم و بدن شما را نيز به ثبت مي رساند. آن طور که شما با والدين خود، کارمندان، مشتريان و يا شرکايتان رفتار مي کنيد همه و همه ضبط و ثبت شده و بعداً براي شما به نمايش گذاشته خواهد شد!
منبع: نشريه راه کمال، شماره ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست